הודו : מומביי ( בומביי)

 


 
 
מומבאי (המוכרת גם בשם בומביי) היא אחד ממטרופוליטני הערים הגדולים בעולם עם מעל 20 מליון תושבים, יש בה הכל מכל, משכונות פחונים ועניים הגרים ברחובות ללא קורת גג ועד לשכונות העשירים המפוארות, תעשייה מתפתחת ומכבסות בהן מכבסים ידנית את הכביסה.   בומביי הוא השם אותו נתנו לה הבריטים בזמן שלטונם, לאחר עזיבת הבריטים שונה שמה חזרה לשם המקורי: מומבאי.
 
בומביי האתרים המרכזיים שמומלץ לראות במהלך טיול להודו :
 
שער הודו 
מבנה ניצחון קולוניאלי ( בדומה לשער הניצחון בפריס ומקומות נוספים) אשר נבנה לכבוד הגעת המלך ג'ורג' החמישי מבריטניה להודו, לאחר יציאת הבריטים מהודו הפך לאחד מסמלי העיר מומבאי. שער הניצחון הבנוי אבן בזלת צהובה, מזכיר במראהו את שער הניצחון בפאריז ממוקם על חוף הנמל של מומבאי, מהווה נקודת "חובה" לכל מטייל המגיע לטיול בבומביי. כיום שער הניצחון הוא בעיקר פריט נוסטלגי המשמש כתפאורה לצילומים רשמיים וכנקודת מכירה לספסרים, מוכרי מזכרות ומהפנטי נחשים.
מול שער הודו יוצאות מעבורות לאי אלפנטה.
 
האי אלפנטה
האי אלפנטה, נמצא 10 ק"מ צפון-מזרחית למומבאי ונחשב לאחד מאתרי התיירות המרכזיים באזור. כאן נמצאים שני מקדשים חצובים בסלע מהשנים 450-750 לספירה, שמו ניתן לו על ידי הפורטוגזים בשל סלע בצורת פיל אשר היה הדבר הראשון שהם ראו, בשנת 1814 התמוטט הסלע הזה אך שם האי נשאר, בטיול לאי אלפנטה מגיעים בטיפוס של מעל מאה מדרגות, למערה בה נמצא הפסל משולש הראשים של האל שיווה. אל האי מגיעים בעה שיט מאזור שער הודו. באי מסעדות רבות ושאר שירותי תיירות.
 
מוזיאון הנסיך מויילס
מוזיאון יפה הנמצא במבנה אבן גדול ומרשים שנבנה ע"י הנסיך מווילס, המוזיאון מפורסם בסגנון הבנייה המיוחד שלו המשלב אדריכלות גוג`אראטית, מוסלמית ובריטית. סביב מבנה המוזיאון גנים ירוקים ומטופחים המוסיפים אווירה מיוחדת לעיר הצפופה והסואנת. בתוך המוזיאון מוצגים ציורים מוגולים והודים יקרי ערך בהם ציורי דיוקן של שאה ג`אהאן הקיסר המוגולי בונה הטאג' מאהל הנחשב לאטרקציה העיקרית במוזיאון. עוד במוזיאון: ציורים מיניאטוריים, כלי נשק, פסלי אלים הינדים ובודהיסטים, אבנים מיוחדות, בגדים הודים מתקופות שונות בהיסטוריה וגם אומנות אירופאית. בקומת הקרקע נמצא האגף לידיעת הטבע ובו חיות מפוחלצות.
 
תחנת הרכבת ויקטוריה טרמינוס
מבנה מהודר ואחד הגדולים בעיר הבנוי בסגנון גותי-איטלקי עם השפעות הודיות, מבנה התחנה נחשב לאחד היפים בעולם ונבנה בשנת 1878 בעיצוב אחד הארכיטקטים המובילים בתקופתו- פרידריך סטיבנס.
 
הגנים התלויים
גנים בוטניים נחמדים שהוקמו בסוף המאה ה-19, פינה ירוקה ונעימה.
 
המכבסה הגדולה
אי אפשר לעשות טיול בהודו בלי לבקר במכבסה העירונית הגדולה לכביסה ידנית מסורתית. במתחם ענק אלפי גברים כובסים (המכונים דובי) עומדים בשורות מעל תעלות פתוחות וחובטים בבגדים הרטובים על משטח נוקשה עד שהיא מתנקה. מסביב למתחם התעלות של המכבסה ניתן לראות את בתי הפחונים המשמשים את הכובסים ומשפחותיהם למגורים.  זהו מקום אידיאי לראות את העוני הרב בו הם חיים.
 
אלו רק חלק מהאטרקציות המרכזיות של העיר, יש כמובן גם שווקים עמוסים, מקדשים ומסגדים, רובע החלונות האדומים ועיר הסרטים בוליווד.
 
לפרטים נוספים ותכנון טיול מאורגן פרטי להודו צרו קשר
east_travel@ymail.com

------------------------------------------------------------------------------------------
מסלולים מומלצים:
קטגוריות מאמרים: