הטאג' מאהל – אגרה. 

 

 

 
טיול בהודו ללא ביקור בטאג' מאהל באגרה ישאיר טעם רע של החמצה, ובצדק.
הטאג' מאהל בצפון הודו הוא ללא ספק אטרקציית התיירות המפורסמת ביותר בהודו, אלפי מבקרים מגיעים אליו מדי יום והמבנה נחשב לאחד המבנים היפים ביותר בעולם והוכתר כאחד משבעת פלאי העולם החדש.
 
 
סיפור הטאג' מאהל הוא סיפור אהבה מרגש מאד, סיפורו של שליט טורקי אשר קיבל חינוך פרסי בשם שאה ג'יהן, אשר פלש להודו והקים בה ממלכה מוסלמית אשר כיבדה את התרבות ההודית של אותה תקופה והעשיר את האיסלם של זמנו.
בשנת 1607, כאשר עדיין היה נער צעיר שוטט בבזאר של דלהי והבחין ברוכלת יפה, נשימתו נעתקה והדם הלם ברקותיו, מיד ידע כי נערה יפה זו, ארג'ומנד באו שמה תהיה אשתו לנצח. למרות זאת עברו עוד חמש שנים של חיזורים עד שנאותה והשניים נישאו בשנת 1612, ושמה שונה ל"מומטאז מאהל" (בתרגום חופשי= פנינת הארמון). שם הארמון כיום הוא שיבוש שמה שנוצר עם השנים.
צמד האוהבים חיו יחדיו 18 שנה, היא לא נפרדה מבעלה לרגע והתלוותה אליו בכל מסעותיו, והוא אהב אותה בכל ליבו כפי שלא אהב מעולם, היא הייתה המאהבת, החברה והיועצת שלו ונתנה לו השראה למסעות צדקה ונדיבות גדולים אשר גרמו להם להיות אהובים ואהודים בכל הממלכה.
14 ילדים ילדה לו, ב-13 הלידות הראשונות היה לידה ואילו בלידה ה-14 נבצר ממנו להיות לידה ולמרבה הצער נפחה נשמתה במהלך לידה זו. ב-7 ביוני 1670.
אפוף רגשות אשם וחרטה על כך הסתגר שאה ג'יהן בארמונו וציווה על בניית מבנה אשר ינציח את אהבתו העילאית, ומאותו רגע בניית הארמון הפכה למשימה העיקרית והחשובה בחייו.
בניית ארמון הטאג' מאהל ארכה יותר מעשרים שנה והשתתפו בה 20,000 אמנים, את אבן החול האדומה הביאו פילים ממרחקים ואת אבני הבניין מארצות שכנות כסין, אפגניסטן, טיבט ואף מתימן. שאע ג'יהן לא חסך והביא אדריכל מפורסם לאותה תקופה במיוחד מפרס, ולוטש אבן במיוחד מוונציה, כאשר הכלל הארכיטקוני אשר עמד לנגד עיניו ועליו הקפיד היה סימטריה והרמוניה מלאים בין כל חלקיו.
במהלך התקופה, ובשל האובססיה שלו הודח מן השלטון על ידי בנו, ולמרות שמת ערירי וגלמוד, מושפל על ידי בנו, נכנס שאה ג'יהן להסטוריה בזכות הטאג' מאהל שבנה באגרה על גדת הנהר שהצליח לנווטו לנתיב מופלא של יצירה שבאה  מאהבה הניכרת בכל מקום. 
משורר הודי נודע כינה את המבנה "הטאג' הוא דמעה על לחיו של הנצח", ואכן המבנה אינו רק מקדש לאהבה, הטאג' הנו אחד מהישגי האדריכלות הגדולים בעולם, שיר הלל ליכולת האנושית, מזכיר לנו שהעולם הוא מוחשי, שהמקור חזק מבבואתו המשתקפת במים, שיש "אלף דרכים לבינוניות ורק דרך אחת לגאונות".
 
למידע נוסף על טיולים מאורגנים לנוסע העצמאי בהודו צרו עימנו קשר east_travel@gmail.com.

 

קטגוריות מאמרים: